Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Сьогодні, 12 квітня, світ відзначає День авіації та космонавтики. Визначна дата присвячена першому польоту людини в космос, адже 12 квітня 1961 року стартував перший у світі космічний корабель «Восток» з космодрому Байконур, пілотований Ю.О. Гагаріним. Він перебував в космосі 108 хвилин.

Юрій Гагарін

Також 12 квітня 1981 року був здійснений перший пілотований політ за американською програмою «Шаттл».

Україна зарекомендувала себе як космічна держава на самих витоках космонавтики як такої.

8 фактів, пов’язаних з Україною та космосом як учасницею клубу космічних держав
 1. В Україні народилися основоположники космонавтики

  Чимало науковців, які значною мірою вплинули на розвиток вивчення космосу, мають українське коріння. Саме їхні ідеї і дослідження зіграли величезну роль у подальшому розвитку космонавтики. Серед них Костянтин Ціолковський, Микола Кибальчич, Юрій Кондратюк, Сергій Корольов, Володимир Челомей.

 2. Ракети родом з України

  Олександр Засядько створив перші у світі бойові ракети. Хоча він і запропонував використовувати ракети у бойових цілях, його внесок був неймовірно важливий для подальшого розвитку космонавтики.

 3. Українець був у космосі

  Поки єдиний астронавт України, який побував у космосі – це Леонід Каденюк. У космос він у 1997 році у складі американської команди на шатлі Columbia. Його політ на кораблі NASA став і досі є справжнім проривом для космонавтики незалежної України.

 4. Український прапор у космосі

  Хоча Каденюк є єдиним космонавтом з України, який побував у космосі, український прапор там бував частіше. Так, космонавт NASA Рендольф Брезник розгорнув на орбіті український прапор. 10 років тому він всиновив хлопчика з Дніпра, і тепер його з нашою країною пов’язують родинні зв'язки. Брезник був у космосі двічі, 5 разів виходив у відкритий космос. Саме Ренді – другий після Каденюка – розгорнув на орбіті український прапор.

 5. Українки також плідно розвивають космонавтику

  Гайдемарі Стефанишин-Пайпер – жінка з українським корінням, яка є однією з найуспішніших астронавтів NASA. Інженер пройшла довгу і складну робочу кар'єру від військово-морських сил до виходу у відкритий космос. Успішна українка була у космосі двічі, загалом 27 діб. І здійснила при цьому 5 виходів у відкритий космос.

 6. Українці будують космічний транспорт

  Хоча українці не мають можливості самостійно відправляти космічні екіпажі, ми постійно беремо участь у створенні космічного транспорту. Європейська ракета-носій легкого класу Vega з українським двигуном успішно стартувала з космодрому Куру у Французькій Гвіані.

 7. Українці побудують на Місяці власну базу

  Завдяки українцю став можливий політ на Місяць американця Ніла Армстронґа. У 1928 році Олександр Шаргей (більш відомий як Юрій Кондратюк), який народився у Полтаві, опублікував роботу «Завоювання міжпланетних просторів». Під час підготовки програми Аполлон у Головному управлінні пілотованих польотів при NASA розпочалася суперечка. Група керівника програми Аполлон Джона Губолта пропонувала вивести корабель на навколомісячну орбіту, потім відокремити й спустити на Місяць спеціальну кабіну. Саме цю ідею, з якою згодом погодилися усі розробники, американець взяв з книги Кондратюка, яка дивом опинилася в Бібліотеці Конгресу США. Губолт згадував, що коли у 1968 році спостерігав за стартом ракети, що мала понести корабель Аполлон-9 у напрямку до Місяця, то думав про українця Юрія Кондратюка, що розрахував трасу, по якій повинні були летіти троє астронавтів.

 8. Українською космічною столицею вважається Дніпро

  Саме тут розміщений Південний машинобудівний завод, або Южмаш. Він був заснований у 1944 році як автомобілебудівний завод. Проте через 7 років був перепрофільований на серійний випуск ракет розробки Сергія Корольова. Вже у 1954 році тут розпочинається виробництво балістичних ракет стратегічного призначення розробки конструкторського бюро Південне під керівництвом Янгеля. А з 60-х років ХХ століття ПМЗ стає виробником ряду унікальних космічних носіїв, а також космічних апаратів.

Джерело: Уніан24 канал

Comments

Comments are closed on this post.