Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Януш Корчак

Януш Корчак (Janusz Korczak; справжнє ім'я Генрік Гольдшміт; 22 липня 1878, Варшава - 6 серпня 1942 року, Треблінка) - польський педагог, письменник, лікар і громадський діяч єврейського походження. Народився у Варшаві 22 липня 1878 в інтелігентній асимільованої єврейській родині. Шкільні роки пройшли у Варшаві, в російській гімназії. Там панувала жорстка дисципліна, похід в театр або поїздка додому в канікули можливі були тільки після письмового дозволу дирекції. Викладання велося російською мовою.

Після смерті батька в 1896 році сім'я опинилася у важкому матеріальному становищі. З п'ятого класу Генрик почав підробляти репетиторством. У 1898 Корчак вступив на медичний факультет Варшавського університету. Влітку 1899 року їздив до Швейцарії, щоб ближче познайомитися з педагогічною діяльністю Песталоцці. У своїй поїздці Корчак особливо цікавиться школами та дитячими лікарнями. У 1903 році він отримав диплом лікаря. У 1904-1905 рр. . Корчак брав участь у Російсько-японській війні. У 1907 році Корчак на рік їде до Берліна, де за свої гроші слухає лекції і проходить практику в дитячих клініках, знайомлячись з різними виховними закладами. У 1914-18 рр. . Корчак перебував в Україні, зокрема, у Києві, де, крім діяльності військового лікаря, займався облаштуванням дитячого будинку для польських дітей, а також написав книгу «Як любити дитину».

Корчак повертається до Варшави в 1918 році, де керує дитячими притулками, викладає, співпрацює з журналами, виступає по радіо, читає лекції у Вільному польському університеті і на Вищих єврейських педагогічних курсах. З приходом Гітлера до влади в Німеччині і зростанням антисемітизму в Польщі у Корчаку прокинулась єврейська самосвідомість. Він став польським несіоністським представником в Єврейському агентстві. У 1934 р. і 1936 р. він відвідав підмандатну Палестину, де зустрів багатьох колишніх своїх вихованців. Педагогічні та соціальні принципи кіббуцного руху справили глибоке враження на Корчака.

У 1940 році разом з вихованцями «Будинку сиріт» був переміщений в Варшавське гетто. Він відхилив усі пропозиції неєвреїв - шанувальників свого таланту вивести його з гетто і сховати на «арійської» стороні. Коли в серпні 1942 прийшов наказ про депортацію Будинку сиріт, Корчак пішов разом зі своєю помічницею і другом Стефанією Вільчинський (1886-1942) і 200 дітьми на станцію, звідки їх в товарних вагонах відправили в Треблінку. Він відмовився від запропонованої в останню хвилину свободи і вважав за краще залишитися з дітьми, прийнявши з ними смерть у газовій камері.

Джерело:  http://www.koob.ru/korczak_janush/

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.