Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Для початку давайте розберемося, що до чого. Як відомо, процес навчання містить теоретичну та практичну частину, де теорія - це «начитка» лекцій, а практика - лабораторні та самостійні роботи згідно пройденого матеріалу.

Якщо на лекціях ми дуже втомлюємося, постійно працюючи ручкою і поповнюючи свої конспекти корисною і потрібною інформацією, а на самостійній роботі - усередині напружуємо мізки у пошуках правильного рішення; то лабораторна робота - це більш захоплююче заняття, яке поєднує в собі перевірку знань та отримання колосального досвіду по темі.

Також можна і себе проявити з самої що ні на є позитивного боку в очах перевіряючого! Саме тому студенти найрідше прогулюють саме такі пари!

Як правило, такі, практичні роботи найчастіше організовують при вивченні точних наук, наприклад, у школі на уроках фізики і хімії. В університеті при отриманні вищої освіти лабораторні стають обов'язковою частиною навчального процесу інженерних і технічних спеціальностей, а студенти на практиці вивчають роботу того чи іншого обладнання, реакції реактивів і хімікатів, а також інші не менш захоплюючі процеси.

Якщо ви - студент гуманітарного вузу, то не виключено, що у вашому випадку остання лабораторна робота була проведена ще у випускних класах на уроці хімії або фізики. Однак це зовсім не означає, що ви не повинні знати, що таке лабораторна робота, і як правильно її виконувати.

Переваги та особливості лабораторної роботи

Суть лабораторної роботи описана вже в її назві, не дарма перший рядок в оформленні має відповідну назву «Тема». А ось мета проведення такого заняття - вивчити і усвідомити певні фізичні процеси і закони, хімічні реакції та закономірності.

Виконання роботи та отримання достовірних результатів здійснюється дослідним шляхом в спеціальному приміщенні - лабораторії, тобто наочно, так би мовити.

Глибоке розуміння дуже важливо під час навчального процесу, інакше не можна судити про успішно виконану роботу. Саме тому напередодні іспиту викладач повідомляє про майбутню роботу і просить студентів додатково до неї підготуватися.

Лабораторна робота передбачає:

 1. Вивчення певного фізичного процесу на практиці, використовуючи при цьому методи, попередньо вивчені на лекціях.
 2. Вибір найбільш оптимального прийому виконання вимірів і дослідження, які забезпечує найбільш точний результат.
 3. Визначення фактичного результату і його порівняння з теоретичними даними, описаними в підручнику відповідно до обраної тематики.
 4. Виявлення причин отриманого невідповідності і грамотне виклад їх у звіті лабораторної роботи.
 5. Грамотне оформлення висновків згідно з вимогами методички.

Участь лабораторної роботи в навчальному процесі

Якщо студент думає, що може прогуляти пару - трійку лабораторних робіт, і йому за це не «прилетить» ніяких стягнень, то дуже помиляється. Справа в тому, що пропущене практичне заняття необхідно буде виконати пізніше і вже в індивідуальному порядку, в іншому випадку підсумкова оцінка не буде виставлена, або буде не відповідати бажаною.

Лабораторна

Саме тому більша частина студентів воліють у що б то не стало відвідати таке заняття, адже робити лабораторні роботи всією групою та за допомогою викладача завжди простіше, особливо якщо в знаннях є прогалина.

Вимоги та контроль за виконанням лабораторних робіт

На початку пари викладач в загальних рисах знайомить з майбутньою роботою, вимірювальною апаратурою, технікою безпеки і правилами поведінки студентів в лабораторії. Крім того, видає методички, згідно з якими необхідно оформити звіт по виконаній практичній роботі.

Окремо варто акцентувати увагу на правилах оформлення роботи та інструктажі, які повинні проходити в строгому порядку і мати відповідний запис у журналі проведення лабораторних робіт та журналі з техніки безпеки.

В останньому повинна в обов'язковому порядку стояти підпис студента про проходження інструктажу, в іншому випадку йдеться про порушення, за яке в разі НП викладач може отримати догану.

За підсумками інструктажу і після відповідного підпису педагог більше не несе відповідальність за поведінку студента на лабораторній роботі; а студент, розписавшись, підтверджує, що особисто ознайомлений з усіма правилами проведення робіт і безпеки, щоб уникнути НП.

Коли всі організаційні моменти обумовлені, можна приступати до виконання практичної роботи, але не відразу ...

У кожному разі, студент зобов'язаний:

 1. Дотримуватися порядок виконання лабораторної роботи, який докладно викладений у спеціальній методичке по темі.
 2. Вести звітність про виконану роботу в чернетку, а після оформити сам звіт уже в чистовому варіанті.
 3. Пред'явити свою роботу викладачеві по завершенню її виконання та оформлення.

Підготовка і допуск до виконання лабораторної роботи

Як я вже згадувала вище, кожен студент повинен заздалегідь підготуватися до лабораторної роботи, тобто теоретично ознайомитися з майбутнім завданням або хоча б мати загальне уявлення про те, що необхідно буде зробити на практиці.

Якщо базові знання в темі лабораторної роботи і зовсім відсутні, викладач має повне право не допустити до практичної частини заняття. І тоді перездавати лабораторну роботу буде необхідно в індивідуально порядку; а в таких випадках ви відбираєте і свій час, і час викладача. Так що на поблажки розраховувати вже не доводиться і трійка за щастя.

Після допуску до лабораторної роботи студент може переступити в практичної частини заняття, яка також має ряд нюансів. Порядок виконання лабораторної роботи докладно викладено нижче.

Порядок виконання лабораторної роботи

 1. Необхідно уважно ознайомитися з приладами, з якими найближчу годину доведеться мати справу. Для цього недостатньо просто на них подивитися, потрібно вивчити технічну документацію та визначити по методичці, яку схему зібрати.
 2. Зібрати схему, зазначену в методичці та кликнути викладача для визначення правильності виконаних дій.
 3. Визначити ціну поділки шкали приладу і похибка його вимірювань.
 4. Провести пробне випробування, яке дозволить судити про правильність підготовки робочого місця.
 5. Підготувати чернетку для запису і провести всі необхідні в завданні експерименти і записати в чернетку показання приладів.
 6. Оформити звіт про виконану роботу згідно з вимогами, що пред'являються до оформлення лабораторних. Не забувати про необхідність складання висновків.
 7. Здати на перевірку і підготуватися до захисту.

Захист лабораторної роботи

Захист виконаної роботи здійснюється в індивідуальному порядку навіть тоді, коли завдання було виконано колективно. У кожного студента повинен бути свій оформлений звіт і мінімальний багаж знань по темі, яким найближчим часом і доведеться поділитися з викладачем.

Педагог викликає студента, перевіряє коректність оформлення звіту, а після за відсутності зауважень задає питання по темі. Їх кількість не обмежена. Однак зрозумілу відповідь і повне усвідомлення виконаної роботи помітно спрощують виснажливий і хвилюючий процес здачі.

Якщо викладача не задовольняють знання студента, то він вирушає далі готуватися або приходить в наступний раз. З власного досвіду скажу, з цією справою краще всього не затягувати.

Критерії оцінки лабораторних робіт

Отримати відмінну оцінку можна тільки в тому випадку, якщо лабораторна робота виконана в повному обсязі, оформлена згідно всіх вимог, а студент може відповісти на всі додаткові запитання.

Але головне - викладач бачить, що учень розбирається в заданій темі і має повне уявлення про виконані раніше діях.

Оцінка «4» недалеко пішла від п'ятірки, проте ставиться в тому випадку, якщо, незважаючи на ідеально оформлену роботу, студент розгубився і не відповів на 2 - 3 питання свого педагога. Недоліки, описки і негрубі помилки у змісті при бездоганному відповіді на всі питання також оцінюються в чотири бали.

На «3» оцінюється неповна робота, яка не до кінця розкриває мету її виконання. А ось скоєні помилки і описки викликають сумніви за правильність рішення; відсутність висновків також знижує шанс студента на отримання хоча б гарної оцінки в журнал.

При повному незнанні предмету або непідготовленості до лабораторної роботи викладач може сміливо ставити в журнал двійку, однак студент повинен її перездати в найкоротші терміни. В іншому випадку «незадовільно» негативно позначиться на підсумковій оцінці і допуск до іспиту (заліку).

Висновок: Я сподіваюся, що вся надана інформація допоможе студентам не просто якісно підготуватися до майбутньої практичної роботи, а й здати її на «відмінно», приємно здивувавши свого викладача.

Впевнена, що поради, отримані, не залишаться поза свідомістю, а виявляться дуже актуальними на черговий лабораторній роботі.

Тепер ти знаєш, що таке лабораторна робота, і для чого вона необхідна у шкільному житті та студентстві.

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.