Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Френсіс Елізабет Аллен

Френсіс Елізабет Аллен (англ. Frances Elizabeth Allen; нар. 4 серпня у 1932р.) - американський фахівець у галузі теорії обчислювальних систем. Перша жінка, нагороджена найпрестижнішою в інформатиці премією Тьюринга «за новаторський внесок в теорію та практику оптимізації комп'ютерних програм, що послужив основою для сучасних оптимізуючих компіляторів і автоматичного розпаралелювання програм» (2006). Розробки Аллен використовуються сьогодні у багатьох компіляторах.

Френ Аллен внесла величезний внесок у дослідження та практику використання компіляторів. Працюючи поодинці і разом з Джоном Коком (John Cocke), вона ввела безліч абстракцій, алгоритмів і реалізацій, які лягли в основу технології автоматичної оптимізації програм. Робота Аллен від 1966 р. "Оптимізація програм" заклала концептуальну основу системного аналізу і перетворення комп'ютерних програм. У цій роботі було запропоновано використовувати графотеоретичні структури для програмного контенту, щоб автоматично і раціонально встановити зв'язки та знайти можливості для оптимізації. Її роботи 1970 р., "Аналіз керуючої логіки" (Control Flow Analysis) і "Основи оптимізації програм" (A Basis for Program Optimization), зробили "інтервали" основою для раціонального та ефективного аналізу потоків даних і оптимізації. В її роботі 1971 р. "Перелік оптимізуючих перетворень", написаній спільно з Коком, вперше були подані опис і систематизація оптимізуючих перетворень. Її роботи 1973 і 1974 рр., присвячені міжпроцедурному аналізу потоків даних, дозволили перейти до аналізу програм. Її робота 1976 р., спільна з Коком, описує одну з двох головних стратегій аналізу, що використовуються на даний момент в оптимізують компіляторах. Аллен розробила і реалізувала свої методи для компіляторів, що використовувалися на комп'ютерах IBM STRETCH-HARVEST і в експериментальній Перспективній комп'ютерній системі (Advanced Computing System). Ця робота обґрунтувала можливість і заклала структуру сучасних оптимізаторів, не залежних від машини і мови. Аллен вела проект PTRAN по автоматичному паралельному виконанню програм на FORTRAN. Її команда PTRAN розробила нові схеми знаходження паралелізму і розробила концепцію графа програмних залежностей, головного методу структурування, що використовується більшістю розпаралелюючих компіляторів.

Комп'ютерний аналог Нобелівської премії - премія Тюрінга - вперше в історії присуджена жінці - 75-річної Френсіс Аллен, колишній співробітниці корпорації IBM.

Престижна в області інформатики та інформаційних технологій премія Тюрінга вперше в історії присуджена жінці - 75-річної Френсіс Аллен, колишній співробітниці знаменитої комп'ютерної корпорації IBM.
Цієї нагороди Аллен удостоєна за виконані нею на IBM роботи з оптимізації компіляторів.

Аллен прийшла в IBM в 1957 році, закінчивши математичний факультет Мічиганського університету. За свою багаторічну кар'єру вона створювала програми різного призначення, включаючи програмне забезпечення аналізу розвідданих для Агентства національної безпеки США.

Кілька років тому вона брала участь в розробці програмного забезпечення суперкомп'ютера IBM Blue Gene. У 2002 році Аллен пішла на пенсію, але продовжує активного брати участь у різних програмах, які закликають дівчат і жінок займатися комп'ютерними науками.

Зазначимо, що премія Тюрінга заснована Асоціацією обчислювальної техніки і вважається серед фахівців еквівалентом Нобелівської премії.

Джерела: http://www.securitylab.ru/news/291598.php та http://awards.acm.org/award_winners/allen_1012327.cfm

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.