Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

 

Сімон Стевін

Сімон СтевінПодробиці про життя Стевіна до нас не дійшли. Працював рахівником, потім службовцем в Брюгге (зараз це Бельгія), брав участь в нідерландській революції. Відомо, що він багато подорожував по торгових справах (Польща, Данія та інші країни північної Європи). Після своїх подорожей, в 1581 році, коли йому було за тридцять, переїхав в Лейден, де відвідував латинську школу.  В 1583 році поступив в Лейденський університет. Пізніше, з 1592 року був особистим радником принца Моріца Оранського.   

В 1600 році організував інженерну школу при Лейденському університеті, де читав лекції з математики фламандською мовою.

Не встановлені точні дати його народження і смерті, неясно навіть, в якому місті він помер (чи у Гаазі, чи у Лейдені). Відомо, що він залишив вдову з двома дітьми.

На честь вченого названо астероїд головного поясу — 2831 Стевін.

Сімон Стевін став відомим насамперед своєю книгою «Десята» (De Thiende), виданою фламандською та французькою мовами у 1585 році. Саме після неї в Європі почалося широке використання десяткових дробів. Десяткова індо-арабські система числення вкоренилися в Європі значно раніше, з XIII століття, а ось дроби використовувалися натуральні, шістдесяткові, або масштабовані до цілих чисел. Наприклад, коли Регіомонтан склав першу чисто десяткову таблицю тангенсів (1467), вона містила цілі числа, відповідні радіусу кола 100000 одиниць. Хоча, Вієт, Іммануїл Бонфіс та деякі інші математики вже і почали використовувати десяткові дроби але правилом це ще не стало.

Трактат Стевіна містив практичний опис арифметики десяткових дробів, а також палку і добре аргументовану пропаганду корисності їх застосування, зокрема, в системах мір і монетній справі.

Інша заслуга Стевіна — розрив з античною традицією і повне зрівняння в правах ірраціональних чисел. У своєму трактаті «Арифметика» (фр. L’arithmétique) він визначає число як «міру кількості якоїсь речі» і проголосив, що «одиниця подільна» і що немає жодних ірраціональних, неправильних і т. д. чисел. З певною обережністю він використовував і від'ємні числа.

Слідом за Оремом, Стевін вводить дробові (хоча в даному випадку — не десяткові) показники степеня (наприклад, 2/3).

Він же, виходячи з неможливості реалізації вічного двигуна записав умови рівноваги тіла на похилій площині. Стевін сформулював правило векторного додавання сил — правда, тільки для окремого випадку перпендикулярних сил. Для загального випадку це правило сформулював Жиль Роберваль (фр. Gilles Personne de Roberval).

Крім усього перерахованого, Стевін писав праці з механіки, геометрії, теорії музики, сформулював закон гідростатичного тиску, проектував фортифікаційні споруди, винайшов подвійну бухгалтерську реєстрацію (дебет/кредит). У 1590 році склав таблиці, в яких було вказано час настання припливів будь-де в залежності від положення Місяця.

Близько 1600 р. Стевін продемонстрував співгромадянам свій винахід — сухопутну вітрильну яхту на колесах, і провіз на ній принца вздовж узбережжя швидше, ніж конем.

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.
https://inf.kpnu.km.ua/сімон-стевін