Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Рудольф ШтейнерРудольф Штейнер (Штайнер) (Rudolf Steiner) народився 27 лютого 1861 року в австрійському місті Кралевич, в сім'ї залізничного службовця. З дитинства володіючи надчуттєвими здібностями, хлопчик скоро розуміє, що це його виняткова особливість, про яку слід зберігати мовчання. Після закінчення реального училища Штейнер отримує широку освіту у Віденській політехнічній школі. Це природно-наукова і математична освіта, це і глибоке вивчення філософії, і літератури, історії.

У віці 21 року він почав свої наукові вишукування з поглибленого вивчення творчості Гете. У Гете він бачив мислителя, погляди якого на природу "вели до переходу від природничих наук до науки про дух". Він бере участь у підготовці до видання природничонаукових праць Гете в рамках багатотомного видання "Німецької національної літератури" Кюршнеру. У 1891 р. Рудольфу Штейнеру в Ростокінскій університеті присуджується вчений ступінь доктора філософії.

У 1894 р. вийшла його основна праця "Філософія свободи". У 1897 р. він переїжджає до Берліна, де починає співпрацювати в журналах, призначених для більш широкого кола освіченої публіки. Він прагне донести свої погляди до широкої аудиторії. Але поки залишається незрозумілим. Тут відбувається подія, яка значно вплинула на подальшу долю Штейнера. Його книгою "Фрідріх Ніцше - борець проти свого часу" зацікавилися теософи і запросили його до себе зробити доповідь про Ніцше. Він приймає рішення публічно виступити з результатами своїх духовних дослідів. Для цього він стає генеральним секретарем Німецької секції теософського суспільства . З цього часу (початок ХХ століття) ми вже бачимо нового Штейнера. Він невпинно працює як лектор і як письменник. Виходять такі його книги як "Теософія. Введення в надчутливе пізнання світу і призначення людини" (1904 р.), "Як досягти пізнань вищих світів" (1904 р.), "Нарис тайнобачення" (1910 р.). Загальна кількість прочитаних ним лекцій досягає 6000. Його лекції збирають величезні аудиторії, книги його переводяться на багато мов. Він стає володарем дум не тільки в Німеччині, але і в інших країнах, в тому числі і в Росії. Серед наших співвітчизників його учнями були Андрій Білий, Максиміліан Волошин, Михайло Чехов. Найважливіше місце в його лекційної діяльності займають лекції з христології, в яких багатосторонньо висвітлюються значення Христа і містерії Голгофи як центральної події в еволюції людства. Різниця в розумінні значення Христа привело в 1913 р. до конфлікту з керівництвом теософської суспільства, в результаті якого Штейнер з великою групою своїх послідовників був змушений його покинути. Але вже в тому ж році було засновано Антропософське суспільство в Дорнахе, в Швейцарії. У будівництві його будівлі, так званого Гетеанума, брали участь представники 18 народів Європи, в числі яких був і наш співвітчизник Андрій Білий. Центр антропософії стає "Вільною вищою школою духовної науки" і перетворюється на справжній університет, де вміст всіх викладаються наук було змінено або доповнено на базі духовних пошуків Штейнера.

На життя Штейнера здійснювалися замахи. Будівлю Гетеанума було підпалено і вона повністю згоріла в ніч на 1 січня 1923 р. Це стало найсильнішим ударом для Штейнера і всього Антропософська суспільства. Але вже в цьому ж році на Різдво було зареєстровано нове "Загальне або Всесвітнє Антропософське товариство", головою якого став і до самої смерті залишався Рудольф Штейнер. Останній рік життя Штейнера був дуже плідний. Вже прикутий хворобою до ліжка він продовжує працювати над новим езотеричним осмислюванням багатьох тем, розроблених ним раніше. "Це був потужний видих його духу", - так сказала про це часу його життя Марія фон Сіверс-Штейнер. Рудольф Штейнер пішов з життя у Дорнахе 30 березня 1925.

Джерело:  http://www.koob.ru

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.