Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Роберт Бойль26 січня 1627 року народився  Роберт Бойль (помер. 30.XII.1691)

Англійський фізик і хімік, член Лондонського королівського товариства. Наукова діяльність присвячена обґрунтуванню експериментального методу у фізиці й хімії та розвитку атомістичної теорії. Його дослідження сприяли становленню хімії як науки. У результаті вивчення перетворення солей, кислот і лугів ввів (1654) поняття аналізу сполук тіл. В 1658 він і Р. Гук побудували новий повітряний насос. Бойль і Гук одержали вакуум, видаливши насосом повітря зі скляної колби. Роботи Бойля в області газів допомогли йому сформулювати закон взаємозв'язку між об'ємом газу і його тиском. Бойль довів, що при дворазовому збільшенні тиску газу й при постійній температурі його об'єм зменшується вдвічі. У книзі «Хімік скептик» (1661) визначив елементи, як «первісні й прості, цілком не змішані тіла, які не складені один з одного, а являють собою ті складові частини, з яких складені всі так звані змішані тіла й на які останні можуть бути зрештою розкладені». Уперше (1663) застосував індикатори для визначення кислот і лугів.

Британський фізик, хімік і богослов Роберт Бойль народився в ірландському замку Лісмор. Роберт був сьомим сином Річарда Бойля, графа Коркського. Батько надав йому можливість отримати різнобічну освіту, в тому числі і в галузі природознавства і медицини: в 1635-1638 рр. Бойль навчався в Ітонському коледжі, а в 1639-1644 рр. – перейшов до Женевської академії.

Спочатку Бойль займався релігійними і філософськими питаннями, потім (з 1654 р.), переселившись у Оксфорд, звернувся до досліджень в галузі хімії та фізики, взявши участь в роботах наукового товариства, прозваного «невидимої колегією» (Invisible College), так як воно збиралося в Оксфорді, то в Лондоні. У 1660 р. за його ініціативою було створено Лондонське королівське товариство. У 1665 р. Бойль отримав ступінь почесного доктора фізики Оксфордського університету. У 1668 р. він оселився в Лондоні, де в 1680 р. був обраний президентом Королівського товариства (організованого в 1663 р. на основі «невидимої колегії»), але відмовився від цієї посади.

Наукова діяльність Бойля присвячена обґрунтуванню експериментального методу у фізиці і хімії і розвитку атомістичної теорії. Великий вплив на погляди Бойля справила філософія Френсіса Бекона; в роботах Бойля зустрічається чимало посилань на думки Бекона про природознавстві і в першу чергу про визнання досвіду за критерій істини.

Дослідження в області фізики привели Бойля до відкриття в 1660 р. закону зміни об'єму повітря при зміні тиску (незалежно від Бойля закон також відкрив французький учений Эдм Маріотт). В результаті своїх експериментальних робіт з кількісного вивчення процесів випалювання металів, горіння, сухої перегонки деревини, перетворення солей, кислот і лугів Бойль ввів у хімію поняття аналізу складу тел. У 1663 р. Бойль вперше застосував індикатори для визначення кислот і лугів. Досліджуючи склад мінеральних вод (1684-1685 рр.), він користувався відваром чорнильних горішків для відкриття заліза і аміаком для відкриття міді. Описуючи властивості фосфору (отриманого Бойлем в 1680 р. незалежно від інших хіміків), Бойль вказував його колір, запах, щільність, здатність світитися, його ставлення до розчинників. Численні спостереження Бойля поклали початок аналітичної хімії.

Найважливішою роботою Бойля стала книга «Хімік-скептик», що вийшла у 1661 р. В ній Бойль, спираючись на досвідчені дані, переконливо спростував і арістотелівське вчення про чотири стихії (вогні, повітрі, воді і землі), і вчення алхіміків про три принципи (сірки, ртуті і солі), з яких нібито складаються всі природні тіла. Елементами Бойль вважав «прості, цілком не змішані тіла, які не складені один з одного, але являють собою ті складові частини, з яких складені т. зв. змішані тіла і на які останні можуть бути в кінці кінців розкладені». Бойль доводить, що хімія повинна стати самостійною наукою, що вивчає реальні хімічні елементи, а не займатися спробами перетворення неблагородних металів в золото, а також пошуками способів приготування ліків. Розвиваючи атомістичні уявлення, Бойль ввів уявлення про «первинних корпускулах» як елементах і «вторинних корпускулах» як складних тілах; він також дав пояснення різним агрегатним станам тел.</p>

Значну увагу Бойль приділяв практичної хімії. Для розвитку гірничої справи та металургії велике значення мали введені Бойлем методи аналізу руди мокрим шляхом, а також обґрунтована їм заміну деревного вугілля кам'яним.

Теоретичні і експериментальні роботи Бойля зробили вирішальний вплив на розвиток хімії. Бойль наочно показав, що хіміки повинні вирішувати принципові проблеми своєї науки на підставі експериментальних даних, поклавши своїми роботами початок становлення хімії як науки.

Джерело: http://www.physchem.chimfak.rsu.ru/Source/History/Persones/Boyle.html 

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.