Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Протягом багатьох років всілякі дизайнери і режисери науково-фантастичних фільмів розбурхували нашу уяву всілякими концептами гнучких дисплеїв, які можна складати як листок паперу. В січні 2013 року відома компанія Samsung продемонструвала перший зразок гнучкого дисплея на виставці Consumer Electronics Show в Лас-Вегасі, позиціонуючи цей дисплей як дисплея для "розумних" годин, які можуть бути обгорнуті навколо зап'ястя руки, або в якості дисплея для електронних пристроїв, які можуть бути складені, згорнуті і поміщені в кишеню одягу. Але, всі представлені дослідні зразки так і залишаються донині лише досвідченими зразками, через те, що виробники зіткнулися з проблемою недовговічності таких пристроїв, пов'язаної з малою надійністю шару покриття, що захищає внутрішню структуру гнучкого OLED-дисплея від впливу кисню або вологи. 

"Всього лише кілька молекул кисню або води можуть повністю вивести з ладу весь гнучкий дисплей" - розповідає Грег Ропп (Greg Raupp), вчений з університету Арізони і експерт в області технологій виготовлення дисплеїв, - "Для того, щоб отримати надійні дисплеї на базі органічних світлодіодів (OLED), потрібне особливо надійна технологія їх герметизації і захисту. і ця проблема так і не була вирішена до сьогоднішнього дня ".

Гнучкі дисплеї

Вирішенням проблеми, про яку було згадано трохи вище, є технологія, розроблена молодою компанією Kateeva з Менло-Парку (Menlo Park), Каліфорнія. Більш того, фахівці компанії Kateeva не тільки розробили саму технологію, деталі якої тримаються поки зі зрозумілих причин в секреті. До кінця року ця компанія має намір почати випуск промислового устаткування, призначеного для виробництва гнучких дисплеїв. Цим обладнанням є щось на зразок великого промислового струменевого принтера, здатного наносити на гнучку підкладку структуру OLED-дисплея і покривати його шаром високонадійній захисту. 

Згідно з наявною інформацією, обладнання компанії Kateeva має продуктивність, набагато перевершує продуктивність іншого подібного обладнання. При цьому, за рахунок усунення деяких і суміщення інших стадій технологічного процесу, виробничі витрати знижуються рівно в два рази в порівнянні з іншими технологіями виробництва гнучких дисплеїв.

 

В даний час ще не до кінця вирішено питання з перетворенням просто гнучкого дисплея в гнучкий сенсорний дисплей. Оксид олова-індію (indium tin oxide, ITO), прозорий матеріал, який використовується в звичайних сенсорних дисплеях, вельми крихкий, що робить неможливим його застосування в гнучких дисплеях. Але вже мається підходяще рішення, розроблене компанією Canatu, Гельсінкі, Фінляндія. Прозора сітка чутливого до доторків датчика виготовляється зі спеціальних наноструктур, що представляють собою довгу вуглецеву нанотрубку зі сферами з атомів вуглецю, які виступають з її поверхні і знаходяться на її кінцях. Мережі з таких структур (nanobuds) мають більш високу електричну провідність, ніж мережі з простих вуглецевих нанотрубок, і без втрат своїх характеристик витримують вигин з радіусом в один міліметр. 

 

Компанія Canatu торік відкрила невелике виробництво гнучких сіток сенсорних датчиків, які ідеально підходять для виробництва гнучких сенсорних дисплеїв. І перші дослідні зразки таких датчиків вже були направлені більш ніж 30 компаніям в різних куточках земної кулі, які зацікавлені у виробництві як звичайних, так і гнучких сенсорних дисплеїв за новими технологіями.

Джерело:http://www.dailytechinfo.org/

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.