Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Йоганн Генріх Ламберт Йоганн Генріх Ламберт народився 26 серпня 1728 в Мюльхаузені. Освіту він здобув самостійно, в 1748—1758 роках працював домашнім учителем, а потім кілька років подорожував по Європі. У Цюріху Ламберт проводив астрономічні спостереження, в Мюнхені брав участь в організації Баварської Академії наук, в Швейцарії брав участь в геодезичних роботах з уточнення кордону між Італією і Швейцарією. З 1765 року і до кінця життя він працював в Берлінській Академії наук.

В історію науки Ламберт увійшов, насамперед, як фізик і астроном — автор двох фундаментальних і тісно пов'язаних між собою праць. У першому з них — «фотометрію» він розробив теоретичні основи одного з головних методів наглядової астрономії — фотометрії. Друге твір — «Космологічні листи про устрій світобудови» — стало вершиною творчості Ламберта як природознавця.

З його робіт з математики найбільш відомі: доказ ірраціональності числа Пі, удосконалення деяких геодезичних методів, дослідження двигунів і тертя. Також Йогану належить ідея універсальної мови знаків, так звана «семіотика». 

У 1764 році Ламберт видав велике філософський твір з питань критичної філософії. Кант, який перебував у листуванні з Ламбертом, хоча і згадує про його «недосвідченості в метафізичних умогляду», але взагалі був надзвичайно високої думки про силу розуму Ламберта, дуже багато чого чекав від співпраці з ним в філософії і був засмучений його передчасною смертю. 

Помер Іоганн Генріх Ламберт 25 вересня 1777 в Берліні від повного виснаження сил, ледь досягнувши 49 років від роду. 

Джерело: http://www.calend.ru/person/2650/

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.