Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Дуглас Карл ЕнджелбартДуглас Карл Енджелбарт народився 30 січня 1925 в Портленді, штат Орегон. Є одним із перших дослідників людино-машинного інтерфейсу і винахідник комп'ютерного маніпулятора - миші.

Під час Другої світової війни служив у флоті техніком на радіолокаційній установці. У 1951 вступив до аспірантури Каліфорнійського університету в Берклі спеціальності електроніка. Під час навчання зацікавився проблемою полегшення взаємодії людини з комп'ютером і розширення таким чином можливостей людини.

Енджелбарт вперше запропонував використовувати електронно-променеву трубку для висвічування символів комп'ютером. З 1957 працював у Стенфордському дослідницькому інституті, де організував Augmentation Research Center (ARC). У 1963 опублікував роботу «Основні концепції досліджень з розширення інтелектуальних можливостей людини», де перерахував ті аспекти людської діяльності, де можуть застосовуватися потужні комп'ютери. Так, він передбачив можливості систем обробки текстів, які змогли б полегшити працю письменника.

Він передбачав використання в комп'ютерній техніці кольорових дисплеїв, на яких можна буде редагувати зображення за бажанням людини. У 1968 на конференції з обчислювальної техніки в Сан-Франциско Енджелбарт представив діючі пристрої, що дозволяють людині безпосередньо взаємодіяти з комп'ютером - клавіатуру для введення тексту, клавіші для передачі команд комп'ютера і вказівний пристрій для вибору символів на екрані - «миша». Ідеї Енджелбарт стали основоположними для подальшого розвитку індустрії персональних комп'ютерів.

Крім того, Енджелбарт  створив:​

  • першу систему обміну текстовими повідомленнями;
  • протоколи для віртуальних терміналів;
  • множинні вікна (відкриття нового сегмента даних для прикладної програми при запуску);
  • протокол віддаленого доступу.

Також винайшов посилання, працював у галузі гіпермедіа. Прагнув до вдосконалення інтелектуальних здібностей людини, створив суспільний інститут (Bootstrap Institute), що працює в даному напрямку.
В 1997 році був нагороджений премією Тюрінга за надихаюче передбачення майбутнього розвитку інтерактивних обчислень і винахід ключових технологій допомагають це передбачення реалізувати.
Енджелбарт є автором понад 25 робіт, має 20 патентів на винаходи (у тому числі на комп'ютерну мишу) і безліч нагород (1987 - довічна премія PC Magazine; 1990 - премія ACM Software System та інші).

Джерелo:  http://www.piplz.ru/page-id-1074.html 

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.