Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

 Фрідріх Адольф Вільгельм Дистервег Фрідріх Адольф Вільгельм (29.10.1790-7.7.1866, Зіген, Вестфалія, Берлін), німецький педагог-демократ. У 1812-20 викладав фізику і математику в середніх школах у Вормсі, Франкфурті-на-Майні і Ельберфельді, потім - директор вчительської семінарії в Мерсе (1820-32) і Берліні (1832-47). Дистервег прагнув до об'єднання німецького вчительства: у 1831-41 створив у Берліні 4 учительських товариства, в 1848 обраний головою «Загального німецького учительського союзу» . Дистервег видавав педагогічний журнал «Rheinische Blätter für Erziehung und Unterricht » (1827-66) і щорічник « Pädagogisches Jahrbuch» (1851-66). Виступав у ньому проти станових і національних обмежень в галузі освіти, проти конфесійного навчання і опіки церкви над школою, проти виховання юнацтва в дусі релігійної нетерпимості. Після придушення Революції 1848 був звільнений прусським урядом у відставку за «небезпечне вільнодумство», але продовжував літературну та громадсько -політичну діяльність. У пресі і з трибуни палати депутатів, куди він був обраний від берлінського учительства, Дистервег боровся з виданими прусським урядом в 1854 реакційними шкільними законами.

Дистервег  Вільгельм - автор підручників і посібників з математики, німецької мови, природознавства, географії, астрономії. Найбільш відома робота Дистервег - «Керівництво до освіти німецьких вчителів» ( 2 тт., 1835).  Послідовник Песталоцці, Дистервег творчо розвинув його педагогічне вчення і популяризував його серед німецького вчительства. Основними принципами виховання Дистервег Вільгельм  вважав природосообразность, культуросообразность, самодіяльність. Під природосообразном він розумів збудження вроджених задатків дитини відповідно до закладеним в них прагненням до розвитку. Дистервег не розумів соціальної сутності виховання, його залежності від політики панівного класу. Але висунутий ним принцип культуровідповідності означав, що виховання має вважатися не тільки з природою дитини, але і з рівнем культури даного часу і країни, тобто з мінливими соціально-історичними умовами. Самодіяльність Дистервег вважав вирішальним чинником, що визначає особистість людини, всі його поведінку. У розвитку дитячої самодіяльності він бачив неодмінна умова будь-якої освіти.

Дистервег Вільгельм  розробив дидактику розвиваючого навчання, сформулювавши її основні вимоги у вигляді 33 законів і правил. Висунув ряд вимог, що стосуються наочного навчання, встановлення зв'язку між спорідненими навчальними предметами, систематичності викладання, міцності засвоєння знань, виховує характеру навчання.

Педагогічні ідеї Дистервега, його підручники зробили позитивний вплив на розвиток народної освіти в Німеччині і набули поширення далеко за її межами. Передові російські педагоги 60 -х рр. 19 в . П. Г. Редкин, Н. Ф. Бунаков, Н. А. Корф, І. І. Паульсон високо оцінювали вчення Дистервега У НДР заснована медаль імені Дистервега Вільгельма, якою нагороджуються заслужені вчителі.

Джерело: http://dic.academic.ru

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.