Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Джон Бекус

1977 р. на щорічній конференції АСМ премія Алана Тюрінга була вручена людині, що створила першу високорівневу мову програмування для наукових і технічних застосувань. Премія була присуджена Джону Бекусу "... за глибокий і важливий внесок у створення практичних систем програмування високого рівня, особливо за роботи з FORTRAN і часті публікації формальних процедур для специфікації мов програмування".

Він народився у Філадельфії 3 грудня 1924. Навчався у Вашингтоні, потім восени 1942 року вступив до університету Вірджинії на хімічний факультет. Однак незабаром був відрахований і на початку 1943 року пішов в армію. Після служби в армії в травні 1946 року він опинився в Нью-Йорку, де вступив до радіотехнічної школи. Викладач з ремонту теле- і радіоапаратури пробудив у ньому інтерес до математики і переконав його продовжити навчання в Колумбійському університеті.

Джону Бекуса було 25 років, коли він, отримавши ступінь магістра математики в Колумбійському університеті, на запрошення Рекса Сібера - одного з винахідників машини SSEC (Selective Sequence Electronic Calculator), поступив на роботу програмістом у фірму IBM. Це трапилося в 1950 році.

У грудні 1953 Джон Бекус, який неодноразово заявляв, що "завжди був ледарем", звернувся до свого шефа Кутберту Херду з пропозицією розробити практичну мову програмування високого рівня і компілятор для машини IBM 704. Пропозиції Бекуса було дано зелене світло.

У числі своїх головних досягнень протягом перших десяти років досліджень (від 1950 року і до 1969 року) головними Бекус вважав два: створення і розвиток FORTRAN і застосування для опису ALGOL способу формального запису - БНФ (Бекуса Нормальна Форма). Пізніше абревіатуру БНФ стали розшифровувати як "Бекуса-Наура Форма", відзначаючи заслуги данського програміста Пітера Наура у розвитку мови ALGOL.

У подальші роки Джон Бекус брав участь у багатьох різних проектах, що проводяться Дослідницькій лабораторії фірми IBM в Сан-Хосе, Каліфорнія. У 70-і роки він розробив функціональний стиль програмування, заснований на використанні комбінованих форм для створення програм.

Крім премії Алана Тюрінга, про яку було сказано вище, Джон Бекус в 1976 році був нагороджений Національною медаллю за внесок у науку.

Як пише Леслі Гофф: "Іноді стимулом до винаходу стає політ творчої думки і не необхідність, а бажання відпочити від нудної і важкої роботи. Джон Бекус переконаний, що саме це змусило його розробити мову, що значною мірою автоматизує роботу програміста".

Джерело: http://chernykh.net/content/view/468/680/

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.