Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Американський фізик, перший секретар Смітсонівського інституту Джозеф Генрі

Генрі входив до числа перших 50 видатних вчених, включених президентом Лінкольном до складу Національної Академії наук США (1863г.), і з 1868 р. до кінця життя був її незмінним президентом. На честь Джозефа Генрі названа одиниця індуктивності в системі СІ - «генрі».

Ранні роки

Джозеф Генрі народився 17 грудня 1797 року, в місті Олбані (Albany), штаті Нью-Йорк. Його батьки були бідними, батько Джозефа помер, коли він був ще зовсім маленьким. В останні роки свого дитинства, Джозеф жив зі своєю бабусею в Голуеї (Galway), в штаті Нью-Йорк. Його відправили до школи, яка пізніше була перейменована в його честь: «Початкова школа ім. Джозефа Генрі ». Після школи він працював в універмазі, а пізніше, в 13 років, він працював підмайстром у годинникаря. Першою великою любов'ю Генрі був театр, і він практично став професійним актором. Але в 16 років у нього з'явився інтерес до науки після випадкового прочитання книги «Популярні лекції з експериментальної філософії». У 1819 році він вступив до олбанський Академію (Albany Academy), де навчався безкоштовно. Він був настільки бідний, що навіть при безкоштовному навчанні, йому доводилося підробляти репетиторством. Генрі хотів зайнятися медициною, але в 1824 році він був призначений помічником інженера з нагляду за будівництвом мосту між річкою Хадсон і озером Ері. З цього моменту він був поглинений кар'єрою інженера.

У олбанський Академії

Джозеф Генрі чудово вчився (настільки, що навіть часто допомагав своїми вчителям у викладанні науки), і в 1826 році був призначений професором математики і природної філософії в олбанський Академії. Деякі зі своїх найбільш значущих досліджень він виконав, займаючи цю нову посаду. Його цікавість до земного магнетизму привело його до експериментів з магнетизмом в цілому. Він був першим, хто застосував нову технологію створення електромагніта з використанням обмоток з ізольованого проводу, намотаного на залізний сердечник. Такі електромагніти будував Вільям Стерджен, але Стерджен використовував обмотку з неізольованої дроту. Використовуючи свою технологію, Генрі створив самий потужний електромагніт того часу. З притаманним йому майстерністю він створює багатокатушкові електромагніти, названі «ущільненими»: на порівняно невеликій площі електромагніту він розміщував до 400 витків ізольованою шовком мідного дроту, що підключаються до окремої батареї. Якщо з'єднати ці «пасма» обмотки паралельно, то сила струму помітно зростає.

Генрі винайшов «багатокатушкову» обмотку, яка дозволила помітно збільшити підйомну силу електромагніту. Він запропонував розміщувати на електромагніті до десяти подібних обмоток - так з'явилися перші в світі технічні зразки котушок (називалися «бобінами»). У процесі численних експериментів він зраджував кількість і схему підключення котушок до двох гальванічним батарей і зумів створити «силові» електромагніти з фантастичною підйомної силою - від 30 до 325 кг при власній вазі магніту 10 кг.

разючий діапазон наукових експериментів Генрі. Після відомих дослідів Фарадея, довів ще в 1821 р. обертання провідника навколо магніту і магніту навколо провідника, в 1831-му їм була створена модель електродвигуна з хитним рухом - «електромагніту-коромисла», що здійснював рівномірні хитання. І хоча Генрі вважав свій винахід лише «фізичної іграшкою», він сподівався, що при подальшому удосконаленні цей винахід може отримати практичне застосування. У моделі, побудованої вченим, електромагніт здійснював 75 хитань на хвилину, а потужність двигуна була всього 0,044 Вт Тому про його практичному застосуванні не могло бути й мови.

У тому ж 1831 електродвигун з коливальним рухом якоря між полюсами магніту був запропонований С. Даль-Негро. У моделях електродвигунів Генрі і Даль-Негро був використаний принцип зворотно-поступального руху. На цьому ж принципі працював паровий двигун. Про виключну живучості цієї ідеї говорять і такі факти: перші винахідники пароплава пропонували використовувати паровий двигун для приведення в рух весел з тим, щоб замінити веслярів. А перші винахідники паровоза хотіли створити пересувається механізм, який наслідує руху ніг коня.

Останні роки

Як відомому вченому і директору Смітсонівського інституту, до Генрі зверталися багато молоді вчені та винахідники, прагнучи отримати його пораду. Генрі був поблажливий, доброзичливий, стриманий, з м'яким гумором. Одним з таких відвідувачів був Олександр Белл, який 1 березня 1875 написав листа і представився Генрі. Генрі проявив інтерес до експериментальних апаратів Белла, і на наступний день Белл до нього прибув з візитом. Після демонстрації Белл згадав про свою невипробовану ідею про те, як передавати людську мову за допомогою електрики, використовуючи "апарат типу губної гармоніки", в якому буде кілька сталевих язичків, налаштованих на різні частоти для покриття голосового спектру людини. Генрі сказав Беллу, що у нього "паросток великого винаходу". Генрі не рекомендував Беллу публікувати свої ідеї до тих пір, поки він не вдосконалить винахід. Коли Белл поскаржився, що він не володіє необхідними знаннями, Генрі рішуче сказав: "Так оволодівай ними!"

25 червня 1876 експериментальний телефон Белла (іншої конструкції) демонструвався на виставці століття у Філадельфії, на якій Генрі був одним з експертів електротехнічної експозиції. 13 січня 1877 Белл показав свої апарати Генрі в Смітсонівському інституту, і Генрі запропонував Беллу показати їх ще раз цього ж вечора у Вашингтонському Філософському Товаристві. Генрі похвалив "цінність і вражаючі властивості відкриттів і винаходів Белла."

Генрі помер 13 травня 1878 р., і був похований на кладовищі Oak Hill у Вашингтоні.

Генрі був членом Державної Ради по маяках з 1852 р. У 1871 році він був призначений головою Ради, і служив на цій посаді до кінця днів. Генрі був єдиним цивільним головою. Берегова охорона Сполучених Штатів надала честь Генрі за його турботу про маяки та акустичних протитуманних сигналах, назвавши його ім'ям катер, який зазвичай іменували Джо Генрі. Він був спущений на воду в 1880 році та перебував на дійсній службі до 1904.

Кар'єра


•1835 - винаходить електромеханічне реле
•1846 - перший секретар Смітсонівського інституту, до 1878
•1871 - призначений головою Ради по маяках
•1832 - професор у Прінстоні
•З 1868 і до кінця днів - другий президент Національної Академії наук США.
•1848 - редагує книгу Г. Сквайр і Е. Девіса «Стародавні пам'ятники долини Міссісіпі» - першу публікацію інституту.
•1852 - обраний до Державної Ради по маяках
•1826 - професор математики і натуральної філософії в олбанський академії, Нью-Йорк

Джерело: http://www.people.su/ua/27103_2

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.