Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Теорія про те, що за межами нашої власної Всесвіту, десь в інших вимірах може існувати безліч паралельних всесвітів, розбурхує вчених вже досить тривалий час. Але, на жаль, цю теорію, ні спростувати, чи не підтвердити не надавалося можливості до самого останнього часу. Однак, група вчених-фізиків із США, Канади і Єгипту висунула припущення, що можливостей Великого адронного коллайдера, наймогутнішого на сьогоднішній деньнь прискорювача елементарних частинок, повинно вистачити для того, щоб з'ясувати, чи існують насправді паралельні всесвіти.

Колайдер

Вчені вважають, що ключем до підтвердження факту існування паралельних всесвітів є мікроскопічні чорні діри, які можуть виникнути в надрах колайдера при зіткненні частинок з певними рівнями енергії. Фіксація факту існування міні-чорних дір може не тільки вказати на можливість існування паралельних всесвітів, це вкаже на факт існування паралельних вимірювань, що послужить непрямим підтвердженням теорії струн і безлічі інших досить екзотичних теорій.

"Коли люди чують про теорію мульти-Всесвіту, в більшості випадків вони уявляють собі безліч світів, в яких реалізовані абсолютно всі можливі варіанти, що допускається законами квантової механіки. Але сам факт цього існування не може бути перевірений ніяким способом" - пишуть вчені, - "І це трохи не те, що ми маємо на увазі під терміном паралельних всесвітів, те, що ми маємо на увазі - це реальні Всесвіти, що існують в інших вимірах. Передбачається, що гравітація може діяти у всіх вимірах відразу," перетікаючи "з наших звичайних вимірювань в додаткові. І така модель може бути перевірена шляхом виявлення міні-чорних дір у Великому адронному колайдері. Ми вирахували енергії з діапазону так званої "гравітаційної веселки" (нова теорія) при якій можуть виникати чорні діри за умови наявності у Всесвіті двох і більшої кількості додаткових вимірювань. І якщо ми дійсно виявимо чорні діри в цих діапазонах, це вкаже нам, що теорія гравітаційної веселки і паралельних вимірювань вірні ".

В принципі, все сказане вище є не дуже новою ідеєю. Під час експериментів на ВАК вже вироблялися спроби пошуку міні-чорних дір, що закінчилися даремно. Але, поки ще факт невдачі ні про що не говорить, енергія створення міні-чорних дір у континуумі з чотирма вимірами значно перевищує енергію, якої міг оперувати коллайдер. Однак, якщо в континуумі існують додаткові виміри, це повинно привести до зниження енергії, що вимагається для формування чорних дір, до рівня, який цілком досяжний на колайдері.

Використовуючи теорію гравітаційної веселки, вчені вирахували, що міні-чорні діри можуть формуватися при рівні енергії в 9.5 ТеВ в умовах континууму з шістьма вимірами і 11.9 ТеВ в умовах континууму з десятьма вимірами. Такі рівні енергії лежать далеко за межами діапазону в 5.3 ТеВ, в якому проводилися пошуки на колайдері до його модернізації. Але після модернізації коллайдер зможе працювати з енергіями на рівні 14 ТеВ і в його діапазон потрапляють енергії, що вимагаються для формування чорних дір.

Якщо сліди міні-чорних дір будуть виявлені при експериментах на колайдері, це послужить підтвердженням теорії паралельних вимірювань, теорії струн і гравітаційної веселки, які, в свою чергу, є основою для більш осяжний теорії квантової гравітації. І, очевидно, такий факт послужить підтвердженням теорії про можливість існування міні-чорних дір безпосередньо. Однак, якщо пошуки не увінчаються успіхом, то вченим доведеться переглянути безліч існуючих теорій або прийняти в роботу зовсім інші теорії.

"Якщо нам не вдасться зареєструвати сліди міні-чорних дір на передбачуваних енергетичних рівнях, це означатиме одну з трьох можливих речей" - пишуть вчені, - "Перше - додаткові виміри просто не існують. Друге - вони існують, але їх кількість менше, ніж то, на яке ми розраховували. І третє - параметри теорії гравітаційної веселки повинні бути перераховані з урахуванням нових даних ".

Джерело: http://www.dailytechinfo.org/

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.