Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Вчені-фізики з Женевського університету (University of Geneva, UNIGE) провели успішні експерименти, в ході яких була здійснена передача квантового стану від фотона до кристалу, які розділяла відстань в 25 кілометрів оптичного волокна. Ці експерименти були проведені в лабораторії професора Ніколаса Джісіна (Nicolas Gisin), в тій же самій лабораторії, в якій був десять років тому встановлено перший такий рекорд, який склав 6 кілометрів. Проведені женевськими вченими дослідження та експерименти служать ще одним доказом того, що у квантовій механіці важливий не фізична природа частинки, а її квантовий стан, інформація, яка може передаватися і зберігатися в таких різних середовищах, як світло і матерія.

Фотон

Збільшена дистанція квантової телепортації в порівнянні з дистанцією десятирічної давності вказує на суттєвий технологічний прогрес в області квантових технологій. І одним з таких досягнень, яке дозволило вченим встановити новий рекорд, є технологія зчитування квантової інформації, без якої цей експеримент був би просто неможливий.

Експеримент, проведений вченими, полягав у створенні пари заплутаних на квантовому рівні фотонів. Один з фотонів прямував всередину спеціального кристала, який виступав в якості приймача квантової телепортації, і знаходився там до завершення експерименту. Другий фотон відправлявся в подорож по оптичному волокну, довжиною 25 кілометрів. На виході з оптоволокна другий фотон стикався із ще одним, третім фотоном, що призводило до руйнування зіткнулися фотонів. Але інформація, закодована в квантовому стані третього фотона, не зникала безслідно, вона, за допомогою фантомної зв'язку між першим і другим фотонами, передавалася кристалу, всередині якого знаходився перший із заплутаних фотонів, і в теорії могла зберігатися там досить тривалий час.

"У нашому експерименті ми показали, що квантовий стан двох частинок світла, заплутаних фотонів, походящих на свого роду сіамських близнюків, може виступати в якості інтерфейсу, що забезпечує квантову телепортацію, передачу квантової інформації між двома середовищами, що мають абсолютно різну природу" - розповідає Фелікс Бюссіер (Felix Bussieres), вчений, який брав участь в даних дослідженнях, - "Цілком імовірно, що за допомогою чогось подібного в квантових комп'ютерах майбутнього вироблятиметься обмін інформацією між частинами квантових процесорів, пристроями кристалічної квантової пам'яті та іншими елементами квантової логіки".

 

Джерело:  http://www.dailytechinfo.org/

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.