Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Другий раз за всю історію вивчення космосу вчені-астрономи виявили рідкісне явище - величезну планету, "яка проживає" у складній системі, що складається з чотирьох зірок різного класу. Екзопланета є газовим гігантом, маса якого більш ніж в 10 разів перевищує масу Юпітера, і вона знаходиться в системі, що має назву 30 Arietis (30 Ari), яка була відома астрономам вже більше десятиліття. Але раніше вчені знали тільки про наявність тільки трьох зірок у цій системі, і лише недавні спостереження, зроблені за допомогою найсучасніших астрономічних інструментів, дозволили встановити наявність у системі 30 Ari четвертої зірки - червоного карлика.

Система 30 Ari знаходиться на видаленні 136 світлових років від Землі, що за космічними масштабами можна вважати зовсім поруч. Екзопланета обертається навколо зірки, яка в свою чергу обертається навколо центру системи по орбіті, тривалістю в 335 діб. Разом з нею по тій же самій орбіті рухається "партнер" екзопланети, яким і є нововідкрита зірка. Крім цієї "трійці" до складу системи 30 Ari входить ще одна подвійна минисистема, яка знаходиться на видаленні 1670 астрономічних одиниць (АЕ, відстань від Сонця до Землі), практично симетрично щодо центру системи.

Нова зірка, що входить в систему 30 Ari, була відкрита за допомогою системи адаптивної оптики Robo-AO, розробленої фахівцями індійського міжуніверситетського Центру астрономії та астрофізики (Inter-University Center for Astronomy and Astrophysics) і Каліфорнійського технологічного інституту (California Institute of Technology, Caltech) , і системи адаптивної оптики PALM-3000, розробленої фахівцями Лабораторії НАСА з вивчення реактивного руху (NASA Jet Propulsion Laboratory, JPL). Обидві ці системи встановлені на різних телескопах, що входять до складу обсерваторії Паламар (Palomar Observatory), Сан-Дієго, Каліфорнія.

Відкриття ще однієї зірки в системах, подібних системі 30 Ari, піднімає кілька нових питань у галузі процесів формування планет в системах з декількома зірками. Через наявність кількох досить масивних космічних об'єктів, зірок, в таких системах складаються досить складні змінюються гравітаційні поля, які повинні перешкоджати процесам формування планет, особливо газових гігантів. І, природно, інші умови всередині таких систем настільки складні і екстремальні, що ні на планетах таких систем, ні на їх гіпотетичних супутниках, не може виникнути життя, принаймні в тому вигляді, в якому ми її знаємо.

Як уже згадувалося вище, планета системи 30 Ari являє собою вкрай рідкісне явище, ця друга за всю історію планета, знайдена в системі з чотирьох зірок. Перша подібна планета, KIC 4862625 була виявлена ​​групою цивільних ентузіастів, задіяних в обробці даних, зібраних космічним телескопом Kepler. Але сам факт виявлення всього двох планет в системах з чотирьох зірок, на тлі кількох тисяч виявлених екзопланет, говорить про те, що процеси формування планет все ж можуть відбуватися, хоча і вкрай рідко, навіть у самих несприятливих для цього місцях.

"Зоряні системи мають незліченну кількість форм. Ми знаємо системи з однією, двома, трьома і навіть п'ятьма зірками" - розповідає Льюїс Робертс, вчений-астроном з JPL, - "І найдивнішим у цьому є те, як природа умудряється з'єднати воєдино всі частини таких складних зоряних систем ".

 

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.