Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Антон МакаренкоАнтон Семенович Макаренко - радянський педагог і письменник. Один з чотирьох педагогів, що визначили спосіб педагогічного мислення в ХХ столітті. Народився 13 березня 1888 у місті Білопілля Сумського повіту Харківської губернії в сім'ї робітника-маляра вагонних залізничних майстерень. У нього був молодший брат Віталій, згодом поручик, білий офіцер - Марковець, який надовго пережив брата і залишив про нього цінні спогади. У 1897 р. вступив до початкового залізничного училища. У 1901 р. з родиною переїхав до Крюкова. У 1904 р. закінчив чотирикласне училище в Кременчуці. У 1905 р. працював там же вчителем у залізничному училищі, потім на станції Долинська. З 1914 по 1917 рр.. навчався в Полтавському вчительському інституті, який він закінчив з золотою медаллю. Тема диплому була вельми «делікатна » - «Криза сучасної педагогіки». У 1916 р. був покликаний в армію, але по слабкості зору демобілізований. З 1917 по 1919 рр.. був завідувачем залізничної школою при Крюковських вагонних майстрах.


У 1919 р. переїхав до Полтави. За дорученням Полтавського губнаросвіти організував трудову колонію для неповнолітніх правопорушників у селі Ковалівка, неподалік Полтави, в 1921 р. колонії було присвоєно ім'я М. Горького, в 1926 р. колонія була переведена в Курязький монастир під Харковом; завідував нею, з жовтня 1927 до липня 1935 р. був одним з керівників дитячої трудової комуни ОГПУ імені Ф. Е. Дзержинського в передмісті Харкова, в яких продовжив на практиці втілювати розроблену ним педагогічну систему. Горький цікавився педагогічною діяльністю Макаренко, надавав йому всіляку підтримку. Педагогічні досягнення висунули Макаренка в число відомих діячів радянської і світової культури та педагогіки. Член Спілки радянських письменників (з 1934 р.). З 1 липня 1935 переведений до Києва, в центральний апарат НКВС УРСР, де працював на посаді помічника начальника відділу трудових колоній до листопада 1936 р. Деякий час (до переїзду в березні 1937 р. з Києва до Москви) керував педагогічною частиною трудової колонії № 5 у Броварах під Києвом. Після переїзду в Москву займався в основному літературною діяльністю, публіцистикою, багато виступав перед читачами, педагогічним активом. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 31 січня 1939 нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора. Незадовго до кончини, в лютому 1939 р., подав заяву про прийняття його кандидатом у члени ВКП (б).

Макаренко винайшов власну систему виховання, рішуче відмовившись від канонів педагогіки того часу, ніж згодом накликав на себе гнів і гоніння вищестоящих інстанцій. Проводити свою роботу Антону Семеновичу заважали як професори-педагоги, так і господарські організації, що постійно «вставляли палиці в колеса». Починаючи з завгубнаробраза, який рішуче наказав Макаренко займатися відкриттям колоніїї, а потім поїхав на новий пост, і закінчуючи умовами, сільськогосподарськими і фінансовими. Про це пише сам педагог в «педагогічній поемі »: грунт був непридатним для культивації, господарство - мінімальне, грошей - немає і не видають. На які тільки хитрощі не йшла колонія, щоб поправити своє становище. І знаєте, все у колонії було. Але пізніше. Колоністи та вихователі виконали величезну роботу для розвитку життєвого рівня трудової колонії Горького. Антона Семеновича не можна розглядати окремо як педагога чи письменника. Це той випадок, коли людина поєднавши дві спеціальності в собі, причому не розтративши ні більше, ні менше з кожної. У прозі Макаренко пробував себе ще раніше, навіть відіслав копію рукопису Максиму Горькому для рецензії, після чого отримав не ту відповідь, на яку сподівався. Максим Горький у двох словах яскраво розкритикував твір, вказавши на основні невитримані моменти. Ознайомившись з рецензією, педагог надовго залишає перо письменника. Лише тільки фіксує в записнику різні випадки, що відбувалися в колонії. Багато пізніше, вже коли він був знятий з поста завкола колонією ім. Горького, Макаренко знову береться за перо; «Марш тридцятого року » отримав світло. Другою книгою була «Педагогічна поема». Протягом усього свого життя Макаренко служив дітям, суспільству, з-під його крила вийшло чимало талановитих фахівців, починаючи від майстрів і ковалів, а закінчуючи інженерами, педагогами, лікарями, військовими і навіть льотчиками.

Помер Антон Семенович у вагоні приміського поїзда від хвороби серця, лише тільки встиг вимовити провіднику: «Я - письменник Макаренко». У кишені педагога була знайдена повістка про явку в спеціальний відділ НКВД...

Джерело: http://www.livelib.ru/author/236124
 

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.