Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Алессандро ВольтаАлессандро Вольта (18 лютого 1745 - 5 березня 1827)

Італійський фізик і фізіолог Алессандро Вольта народився в містечку Комо поблизу Мілана. Навчався в школі ордена єзуїтів у Комо, де виявив здібності до риторики і проявив інтерес до природничих наук.

У 1774-1779 рр. викладав фізику в гімназії в Комо, в 1779 р. став професором університету в Павії. З 1815 - директор філософського факультету в Падуї. Роботи Вольта присвячені електрики, хімії та фізіології. Вольта винайшов ряд електричних приладів (електрофор, електрометрії, конденсатор, електроскоп та ін.).

У 1776 р. Вольта виявив і дослідив горючий газ (метан). У 1792-1794 рр., Зацікавившись "тваринною електрикою", відкритим Л. Гальвані, Вольта провів ряд дослідів і показав, що спостережувані явища пов'язані з наявністю замкнутої ланцюга, що складається з двох різнорідних металів і рідини. Вольта вважав причини «гальванизма» фізичними, а фізіологічні дії - одними з проявів цього фізичного процесу. Провівши досліди з різними парами електродів, Вольта встановив, що фізіологічне роздратування нервів тим сильніше, чим далі відстоять один від одного два метали в наступному ряду: цинк, олов'яна фольга, олово, свинець, залізо, латунь і т.д. до срібла, ртуті, графіту. Цей знаменитий ряд напруг (активностей) Вольта і становив ядро ​​ефекту; м'яз жаби була лише пасивним, хоча і дуже чутливим електрометром, а активними ланками були метали, від контакту яких і відбувалася їх взаємна електризація. Проводячи численні порівняльно-фізіологічні досліди, Вольта спостерігав у тварин велику електричну збудливість нервів в порівнянні з м'язами, а також гладкої мускулатури кишечника та шлунка в порівнянні зі скелетної. Він виявив (1792-1795) електричну подразливість органів зору і смаку у людини. Ці роботи мали велике значення в історії методів фізіологічного експерименту. 

У 1800 р. Вольта винайшов так званий Вольтів стовп - перше джерело постійного струму, що складався з 20 пар кружечків з двох різних металів, розділених змоченими солоною водою або розчином лугу прошарками тканини або паперу. Винахід вольтова стовпа доставило Вольта всесвітню славу і справила величезний вплив не тільки на розвиток науки про електрику, а й на всю історію людської цивілізації. Вольтів стовп сповістив про настання нової епохи - епохи електрики.Вольта був обраний членом Паризької та інших академій, Наполеон зробив його графом і сенатором Італійського королівства. Ім'ям Вольта названа одиниця електричної напруги - вольт.

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.