Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Айвен Сазерленд - піонер комп'ютерної графіки, створив перший інтерактивний графічний пакет «Sketchpad», прообраз майбутніх САПР. Одночасно вперше застосував об'єктно-орієнтований підхід до програмування. Лауреат премії Тьюринга (1988) за інноваційний і далекоглядний внесок до комп'ютерної графіки, починаючи з Sketchpad та продовжуючи далі.

Серед інших заслуг цього ученого - створення першого шолома віртуальної реальності і алгоритм Кохена-Сазерленда, що дозволяє ефективно знаходити відрізки прямих, що знаходяться усередині прямокутника. Народився Айвен Сазерленд 16 травня 1938 в місті Гастінгс, штат Небраска. Отримав ступінь бакалавра з електротехніки в Технологічному Інституті Карнегі (нині - Університет Карнегі — Меллон), ступінь майстра в Каліфорнійському Технологічному Інституті, а потім ступінь доктора філософії з електротехніки та комп'ютерних наук в Массачусетському Технологічному Інституті в 1963 р. У 1964 р. Сазерленд очолює департамент технологій обробки інформації американського оборонного агентства ARPA (Information Processing Technology Office - IPTO). З 1965 по 1968 працює в Гарвардському Університеті, з 1968 по 1974 в Університеті Юти, а з 1974 по 1978 в Каліфорнійському Технологічному Інституті.

У 1961, будучи ще студентом МТІ, Айвен Сазерленд, створив комп'ютерну програму, названу «Альбомом» (Sketchpad). Вона дозволяла малювати прості фігури на дисплеї, зберігати їх, а також звертатися до вже готовим прототипам.

Ще в середині 60 -х років Сазерленд спільно з професором Евансом з Університету штату Юта, тоді цей університет був центром робiт з ВР, брав участь у проектах, спонсорованих агентством ARPA (МО США). У 1968 р. він став співзасновником Evans and Sutherland разом зі своїм другом та колегою Девідом Евансом. Компанія проводила піонерську роботу в галузі апаратного забезпечення для прискорення тривимірної графіки реального часу, та принтерних мов. Колишні працівники Evans and Sutherland включали майбутніх засновників Adobe (Джон Варнок) та Silicon Graphics (Джим Кларк). Зараз Айвен Сазерленд працює в компанії Sun Microsystems, де він, безумовно, самий іменитий учений. Сазерленд входить до числа 12 найбільш визнаних з нині живих американських дослідників в галузі інформатики, точніше, комп'ютерних наук (computer science).

Старший брат Айвена, Берт Сазерленд, також є відомим вченим в галузі комп'ютерних наук.

Джерело: http://infhistory.com/sazerlend.html

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.