Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Микола Дмитрович ДевятковМикола Дмитрович Девятков, один з основоположників лазерної медицини, народився 11 квітня 1907 року в Вологді, в сім'ї ремісника купецького роду. Закінчивши Вологодське реальне училище, поїхав до Ленінграда, де став навчатися і працювати лаборантом в Ленінградському фізико-технічному інституті (ЛФТИ). Інститут Микола закінчив у 1931 році.

Надалі Девятков відіграв значну роль у становленні та розвитку вітчизняної радіолокації. Розроблені ним прилади були покладені в основу створення цілого ряду вітчизняних радіолокаційних установок, багато з яких були створені під його керівництвом під час Великої Вітчизняної війни. Зокрема, замість англійських станцій гарматного наведення були розроблені власні, а для їх випуску був організований завод в Москві.

Відразу ж після закінчення війни Девятков був відряджений до Берліна для спільної роботи з німецькими вченими в лабораторно - конструкторському бюро (ЛКБ) з дослідним виробництвом. У 1946 році він став головним конструктором розробки металевих відбивних клистронов. У 1948 році розробка клистронов в ЛКБ була закінчена і передана до Ленінграда на завод « Світлана», а Девятков повернувся до Москви.

Під його науковим керівництвом вперше в світі були розпочаті роботи з освоєння міліметрового діапазону довжин хвиль. Було освоєно застосування лазерів в сільському господарстві, в хірургії та терапії, використання гіпертермічного нагріву пухлин для їх руйнування, створення ряду пристроїв для гастроентерології, тепловізійної діагностичної апаратури, установок для опромінення насіння з метою підвищення врожайності сільськогосподарських культур.

Протягом усього свого життя Микола Дмитрович вів воістину титанічну науково- технічну роботу. Він є автором понад 250 наукових праць і винаходів. Атмосфера постійного наукового пошуку, яка завжди виходила від нього, привертала до нього кращі уми. Девятков - Герой Соціалістичної Праці, лауреат Сталінської ( 1949 ) і Ленінської премій ( 1965 ), він також нагороджений орденом «За заслуги перед Вітчизною » IV ступеня, двома орденами Леніна, двома орденами Трудового Червоного Прапора, орденом Жовтневої Революції, орденом Червоної Зірки і медалями.

У 2000 році творчому колективу, очолюваному Миколою Дмитровичем, «За розробку і впровадження апаратури для лікування та функціональної діагностики з використанням низькоінтенсивних електромагнітних коливань в міліметровому діапазоні довжин хвиль» була присуджена Державна премія Російської Федерації.

Помер Микола Дмитрович Девятков 1 лютого 2001 в Москві.

Джерело: http://www.calend.ru/person/275/

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.