Кафедра інформатики КПНУ ім. І. Огієнка

Studies in tota vita

Едсгер Вібе Дейкстра народився в Роттердамі (Голландія) 11 травня 1930 року. Його батьки належали до інтелігенції і були добре освіченими людьми: батько був хіміком, а мати - математиком. У 1942 році у віці 12 років Дейкстра вступив до гімназії Ерасмініум - школу для особливо обдарованих дітей, де викладався ряд різноманітних предметів, у тому числі грецьку, латину, французьку, німецьку та англійську мови, біологія, математика і хімія.

У 1945 році Дейкстра подумав, що він міг би вивчати право і, можливо, працювати в якості представника Нідерландів в ООН. Однак, внаслідок його успіхів у вивченні хімії, математики і фізики, він вступив до університету Лейдена, де вирішив зайнятися теоретичною фізикою. У 1951 році він відвідував літню школу з програмування в Кембриджському університеті.

Внаслідок довгої низки збігів Дейкстра офіційно став програмістом весною 1952 року і першим голландцем, що почав займатися цим у своїй країні.

Багатьом програмістам Дейкстра відомий як творець алгоритму "найкоротшого шляху", запропонованого ним ще в 1952 році, який з'явився в результаті його роботи над завданням з оцінки продуктивності комп'ютера ARCMAC, встановленого в Математичному Центрі. Цей алгоритм дозволяє знаходити найкращий шлях для переміщення між двома точками. Вчений також використовував цей алгоритм для вирішення завдання "Про знаходженні оптимального шляху передачі електричного струму усіх істотних елементів ланцюга, мінімізуючи при цьому витрата міді", з якою зіткнулися інженери, що розробляли ARCMAC. Він назвав цей спосіб "алгоритмом дерева з найкоротшими гілками". На початку 60-х років Дейкстра застосував ідею взаємного виключення до технології зв'язку між комп'ютером і його клавіатурою. Він використовував символи Р і V для представлення двох операцій, вироблених в задачі взаємного виключення. Ця ідея стала частиною практично всіх сучасних процесорів і модулів пам'яті, починаючи з 1964 року, коли IBM вперше використовувала її в своїй архітектурі IBM/360. Він допоміг програмної індустрії стати набагато більш дисциплінованою, висунувши тезу, що оператор "go to є шкідливим. Це означало, що чим більше в програмі операторів go to, тим важче розібратися у вихідному коді програми. Едсгер Дейкстра стояв біля витоків структурного програмування. В 1972 році він разом з Оле далом і Тоні Хоаром опублікував основоположну монографію "Структурне програмування".

Дейкстра продовжував роботу в Математичному Центрі доти, поки на початку 70-х років не перейшов на роботу дослідником в корпорацію Burroughs в США. У 1972 році АСМ нагородила Дейкстра премією Тьюринга (ACM Turing Award). У 1974 році AFIPS удостоїла його пам'ятною нагородою Гаррі Гуда (AFIPS Harry Goode MemorialAward). На початку 1980-х років Дейкстра переїхав в Остін, штат Техас. У 1984 році він був призначений деканом факультету комп'ютерних наук в Техаському університеті.

Едсгер Вібе Дейкстра є Почесним Іноземним членом Американської Академії гуманітарних, природничих і технічних наук. Він також є членом Голландської королівської Академії наук, дійсним членом Британського Комп'ютерного Товариства і, нарешті, доктором наук Королівського університету в Белфасті.

Джерело: http://chernykh.net/content/view/478/690/

Gravatar

Comments

Comments are closed on this post.